Doplňky stravy s mořským kolagenem

Kolagenové doplňky stravy jsou zdravým zdrojem bílkovin. Ale obecně jsou kolagenové doplňky bohaté na aminokyseliny (glycin, prolin a hydroxyprolin), které jsou nezbytné pro syntézu kolagenu. Kolagenové doplňky jsou někdy označovány jako „kolagenní bílkoviny“.

Mimo čistého kolagenu může kolagenový prášek obsahovat další ingredience, které lze sice vynechat, ale jejich obsah dělá produkt na oko více líbivým. Sami zhodnoťte, zda je nutné s „molekulou mládí“ přijmout i přidané cukry, dochucovadla, barviva, konzervanty a další chemická aditiva. Vše lze vyřešit tak, že si čistý prášek smícháte s citronovou nebo pomerančovou šťávou. Na chuť dosáhnete stejného efektu, ale jednodušší a zdravější cestou.

kolagenové doplňky stravy

Jaké můžeme najít doplňky stravy s kolagenem?

Zda preferovat kapsle nebo rozpustný prášek nebo tekutou formu kolagenu je široké téma.

Kolagenový nápoj

Pokud to vezmeme logicky, tak nejméně vhodným řešením jsou tekuté produkty (liquid collagen, collagen drink, collagen shot, kolagenový nápoj). Kde je voda, tam je život. Jakékoliv množství vody je již vstupenkou k mikrobiologické aktivitě. Aby se zamezilo množení bakterií, musí se produkt vybavit sestavou konzervantů. A raději i dochucovadel, protože chemie po malinách příliš nechutná ani nevoní. Lahvičky s nápoji jsou těžší a mají striktní podmínky skladování. Kvůli přepravě „vody“ v minilahvičkách není ani šetřeno životní prostředí.

Kolagenový gel, želé s kolagenem

Novou, zatím nepříliš rozšířenou, variantou likvidního kolagenu jsou sáčky naplněné gelem s obsahem kolagenu (collagen gel pocket, collagen jelly). Gel z podlouhlého sáčku vymáčknete přímo do úst. Pro stabilizaci je produkt doplněn konzervanty a následně dochucovadly.

kolagen potravinové doplňky

Kolagenové kapsle

Druhou kapitolou jsou kolagenové kapsle (collagen capsules, collagen tablets). Kapsle má tu výhodu, že není nutné řešit samotnou chutnost obsahu. Rozpustí se až v žaludku.  Je možné tedy namíchat kolagen například s kyselinou hyaluronovou nebo dalšími vitamíny, které mohou být třeba nahořklé. Vše je v suchém stavu, tudíž je udržitelná kvalita i bez přidaných konzervantů. Nevýhodou kapsle je její velikost, která musí být přizpůsobena pro polknutí. Což je zase většinou řešeno tak, že je dávka rozdělena do více porcí po 2 – 4 kapslích.

Kolagenový prášek

Poslední možností je nápoj v prášku nebo-li hydrolyzovaný kolagen v sáčcích – rozpustný v nápoji (hydrolysed collagen powder). Účinné množství kolagenu se tak vměstná do jedné denní dávky. Doporučuje se prášek míchat třeba ve studeném džusu. Je-li kvalitní čistý mořský kolagen ve své surové nejzdravější podobě, nese malou stopu svého zdroje – tedy ryb. Proto bývá doporučováno míchat prášek se studeným nápojem o chuti dle vlastního výběru. Kolagen lze zakoupit i v dózách a s odměrkou. Sáčky jsou v tomto ohledu pohodlnější – lze je mít v kabelce a drink je možno připravit i v restauraci a nezatěžovat se přesným odměřováním doma.