Hydrolyzovaný mořský kolagen: Typu 1, 2, 3

od

Při procházení dostupných zdrojů se setkáme s různými pojmy. Vyznat se v tom, co je hydrát, hydrolyzát, lyofilizát, nativní kolagen, přírodní kolagen, živý kolagen, mořský kolagen, bioaktivní mořský kolagen, čistý kolagen, molekulová hmotnost, Da (Dalton), kDa, či syntéza… je složité.

Náročné je i rozhodnutí, zda zvolit kolagen v kolagen na pleť v kapslích nebo v kolagen na pleť v prášku (drink). Pokusíme se tady jasně zodpovědět všechny tyto otázky.

Druhy kolagenu

Ve zkratce se bavíme dvou způsobech, jak kolagen vyrobit. Dle způsobu výroby pak lze zmíněné názvy rozdělit do dvou skupin:

Nehydrolyzovaný kolagen

  • Nedenaturovaný kolagen
  • Hydrát kolagenu
  • Nativní kolagen
  • Přírodní kolagen
  • Živý kolagen
  • Tropokolagen

Hydrolyzovaný kolagen

  • Denaturovaný kolagen
  • Kolagenní hydrolyzát
  • Kolagenní peptidy
  • Štěpený kolagen
  • Kolagen sušený při teplotě 37 °C
  • Želatina

Rozdíl mezi nehydrolyzovaným a hydrolyzovaným kolagenem je velký, a to jak v makromolekulární struktuře, tak především ve využitelnosti organismem a biologické aktivitě.

Kolagen tělu pomáhá zejména ve formě kolagenních peptidů.

Marine nebo-li mořský hydrolyzovaný kolagen. Proč je rybí nejlepší?

V současné době obsazuje první příčky všech aktuálních výzkumů bioaktivní kolagen mořský, kdy nejkvalitnějším zdrojem jsou ryby z čistých divokých vod. Nijak uměle nedokrmované, či chované za pomoci antibiotik. V nejlepším případě je kolagen z moří a oceánů získáván z kůží ryb, jejichž maso bylo využito v potravinářském průmyslu. Jedná se tedy o velmi kvalitní zdroj bioaktivního kolagenu. Ryby nejsou loveny primárně pro svou kůži, ale dochází ke kompletnímu zužitkování suroviny.

Jaké typy kolagenu naše tělo potřebuje?

O kolagenu můžeme přemýšlet jako o hmotě, která drží naše tělo pohromadě. Je to důvod, proč se naše kůže bez potíží přizpůsobuje našemu pohybu. Je pružná, ale pevná zároveň. Kolagen, jako nejhojnější protein lidského těla, se dále nachází i v kostech, svalstvu a šlachách. Tvoří zároveň lešení, které zajišťuje pevnost a strukturu těla.

V těle existuje celá řada typů kolagenu a ne všechny jsou zatím detailně probádány. Pro účely krásné pleti a zdravé kůže nás zajímají typy I a III.

Typy kolagenu 1, 2, 3

Hydrolyzovaný kolagen typu I

Kolagen typu I je považován za klíčový stavební kámen, který tvoří 80 % kolagenu v prostřední vrstvě pokožky, tedy v dermis. Dává pleti strukturu, pevnost a podporuje zdravější vlasy a nehty. Tím pádem není žádným překvapením, že nejlepší kolagenní produkty pro krásu by měly obsahovat především typ I. Ideálně pak typ I z mořského bioaktivního kolagenu.

▶ Článek: Kolagen na pleť jako ideální volba proti vráskám – reálné recenze

Hydrolyzovaný kolagen typu II

Aby měl kolagen doplněk stravy  vliv na klouby, musí obsahovat zejména Typ II, který tvoří 50 % bílkovin chrupavek. Když stárneme, hladina kolagenu klesá, chrupavka v kloubech je oslabena a zastaví se její regenerace. Kolagen typu II se používá k léčbě kloubních onemocnění.

Hydrolyzovaný kolagen typu III

Typ III je také důležitý pro zdraví pokožky, vyhlazení vrásek, zmírnění vypadávání vlasů a proti lámavosti nehtů. Je to druhý nejhojnější kolagen v lidské tkáni. Děti mají hodně kolagenu typu III, což je důvod, proč je jejich pleť měkká, hebká a plná. Jejich tváře jsou vypnuté – drží je pružná kolagenová vlákna.  U dětí nepozorujeme lámavost nehtů, ani roztřepené konečky vlasů. Kolem deseti let má dítě vyšší spotřebu kolagenu než je tomu na začátku života. Tvorba kolagenu vrcholí kolem dvaceti let života. Od této chvíle začíná být kolagenu v těle nedostatek a je vhodné ho tělu začít dodávat. S věkem je v těle kolagen typu III postupně nahrazován kolagenem typu I.

Jaké jsou výsledky užívání bioaktivního mořského kolagenu? – recenze

Existují klinické studie, které dokazují měřitelný efekt bioaktivního mořského kolagenu na pleť. Například výsledkem tříměsíčního užívání mořského kolagenu je redukce vrásek o 13 % a průměrné zlepšení hydratace pleti o 34,8 %. Hydratovaná pleť je elastická a pružná, což je výborná prevence vzniku dalších vrásek.

4měsíční studie se zabývala vlivem kolagenních peptidů na třepící se nehty a kvalitu jejich růstu. Růst nehtů se zrychlil o 12 %.  Třepení a lámavost nehtů se snížila o významných 42 %. Zajímavým poznatkem je, že celý efekt byl pozorován ještě měsíc po ukončení kolagenové kúry.

Vliv kolagenních peptidů byl testován i ženami, které trpí na celulitidu. Ženy s normální zdravou váhou a BMI ≤ 25 po třech měsících kolagenové kúry zaznamenaly zlepšení stavu celulitidy o 5,3 %. Po dalších 3 měsících užívání kolagenních peptidů byl výsledek lepší téměř o 10 %. Hodnocena byla pevnost pokožky, zjevné hrbolky (pomerančová kůže) a reakce kůže při tzv. pinch testu.