Typy kolagenu

O kolagenu můžeme přemýšlet jako o hmotě, která drží naše tělo pohromadě. Je to důvod, proč se naše kůže bez potíží přizpůsobuje našemu pohybu. Je pružná, ale pevná zároveň. Kolagen, jako nejhojnější protein lidského těla, se dále nachází i v kostech, svalstvu a šlachách. Tvoří zároveň lešení, které zajišťuje pevnost a strukturu těla.

Jaké typy kolagenu naše tělo potřebuje

V těle existuje celá řada typů kolagenu a ne všechny jsou zatím detailně probádány. Pro účely krásné pleti a zdravé kůže nás zajímají typy I a III.

účinky kolagenu

Typ I

Kolagen typu I je považován za klíčový stavební kámen, který tvoří 80 % kolagenu v prostřední vrstvě pokožky, tedy v dermis. Dává pleti strukturu, pevnost a podporuje zdravější vlasy a nehty. Tím pádem není žádným překvapením, že nejlepší kolagenní produkty pro krásu by měly obsahovat především typ I. Ideálně pak typ I z mořského bioaktivního kolagenu (například produkty COLLAMEDIC®).

Typ II

Aby měl doplněk stravy s kolagenem vliv na klouby, musí obsahovat zejména Typ II, který tvoří 50 % bílkovin chrupavek. Když stárneme, hladina kolagenu klesá, chrupavka v kloubech je oslabena a zastaví se její regenerace. Kolagen typu II se používá k léčbě kloubních onemocnění.

Typ III

Typ III je také důležitý pro zdraví pokožky, vlasů a nehtů. Je to druhý nejhojnější kolagen v lidské tkáni. Děti mají hodně kolagenu typu III, což je důvod, proč je jejich pleť měkká, hebká a plná. Jejich tváře jsou vypnuté – drží je pružná kolagenová vlákna.  U dětí nepozorujeme lámavost nehtů, ani roztřepené konečky vlasů. Kolem deseti let má dítě vyšší spotřebu kolagenu než je tomu na začátku života. Tvorba kolagenu vrcholí kolem dvaceti let života. Od této chvíle začíná být kolagenu v těle nedostatek a je vhodné ho tělu začít dodávat. S věkem je v těle kolagen typu III postupně nahrazován kolagenem typu I.